• 556 420 104
  • info@zsklimkovice.cz
  • Vřesinská 22, 742 83 Klimkovice
VÁNOCE NA DĚDINĚ

VÁNOCE NA DĚDINĚ

Exkurze do Rožnova pod Radhoštěm pro žáky 2. tříd

Bylo pondělí 11.12. a my se konečně dočkali dlouho očekávaného výletu do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Naše první kroky vedly na náměstí, kde jsme si prohlédli betlém s jesličkami.

Po svačince v zázemí muzea nás paní průvodkyně odvedla na plánovanou trasu. Na dvě hodiny jsme se přenesli o 150 let zpět časem. Ocitli jsme se v dřevěném městečku nad částí dnešní mlýnské doliny. Malebné prostředí dřevěných chalup krásně dokresloval sníh, který ještě zcela neodtál. Naše kroky vedly do první dřevěnky, kde nás čekala přadlena a řezbář. Ukázali nám, jak z ovčí vlny upříst přízi a ze dřeva vyřezat třeba ovečku. Sáhli jsme si na ovčí rounu. V dalším domečku to kromě tepla z kamen překrásně vonělo perníčky, které se zde zdobily. V prostoru větší chalupy jsme si pochutnali na vánočce paní hospodyně. Už víme, že se do ní musí přidávat anýz pro správný šmak i vůni. Kovář v kovárně nám ukázal, jak vyrobit ze železa na kovadlině podkovičku. No a pak už honem do staré školy. Pan učitel nás vyzkoušel z počtů, krasopisu, kreslení, zpěvu i abecedy. A my uměli zpívat, recitovat, koledovat a i s modlitbičkou jsme si hravě poradili. „Jejda, co se to ale děje před školou?“ To Mikuláš naděluje křížaly a čerti mu přisluhují a jsou zabaleni do ovčích kožešin. Honem jsme se pospíchali schovat do dalšího stavení, kde jsme dostali pečenou oplatku ve formě na ohni, dozvěděli jsme se k čemu sloužily obětiny a jak se vyráběly svíce ze včelího vosku, ale třeba i z tuku zvířat. Lodičky, které jsme dostali, si určitě pustíme po vodě poslední den školy před Vánocemi. A tím to vše ještě nekončilo. V posledním domečku jsme dostali pečený perník a šálek čaje z devatero bylin. Ostatně toto číslo devět, mělo u našich předků magickou moc. Ona totiž nejen vánočka se plete z 9 kusů. „A ty ženy v bílém?“ Lucie z nás ometly všechny zlé duchy a nečistoty a ani u toho moc nesyčely. Moc děkujeme všem rodičům, kteří pomohli rezervovat tento program, jež je téměř nedosažitelný, a též všem, kteří nám přispěli na autobusovou dopravu včetně SRZŠ. A závěrem? Přejeme Vám krásné Vánoce a šťastný nový rok 2024.

Odkaz na video na našem Youtube kanále:

https://www.youtube.com/watch?v=RQE0HujHwHk

žáci a žákyně druhých tříd paní učitelky Nelly Kavalová, Radka Maršálková i paní asistentka Nikol Schönová