• 556 420 104
  • info@zsklimkovice.cz
  • Vřesinská 22, 742 83 Klimkovice

Soutěže

OLYMPIÁDY A SOUTĚŽE 2021 - 2022

Přehled olympiád a soutěží ve školním roce 2022 – 2023

Olympiády a soutěže 2021-2022

Atletická olympiáda 14. 6. 2022

Atletika je fajn a najde se v ní skoro každý. Ať už ho baví technické disciplíny – skok do dálky, výšky, vrh koulí, nebo ho baví běhat na delší vzdálenosti či sprintovat rovinky. Naši žáci se na atletické olympiádě, pořádané ZŠ Porubskou, neztratili a ukázali svou chuť bojovat v různých atletických disciplínách.

Naši žáci obsadili přední pozice ve vrhu koulí, skoku do dálky, ve štafetách 4×60 metrů, v běhu na 800 metrů, ve sprintu na 60 metrů. Ostatní se krásně umístili, a i když se na jejich krku na závěr nehoupala medaile, tak prokázali velkou míru fair-play, fandili všem závodníkům, ukázali obrovskou chuť závodit a vydat se ze všech sil! Všem žákům 6. – 9. tříd, kteří reprezentovali školu, moc děkujeme a přejeme jim mnoho úspěchů na dalších závodech.

Mgr. Markéta Strakošová, Mgr. Markéta Beková

Borky z Klimkovic….

„My jsme BORKY z Klimkovic –  hej, hej, hej…“ tento pokřik zněl před každým naším zápasem sportovní halou v Mostě. Proč?  

V Mostě se v termínu 19. – 20. 5. 2022 odehrálo národní finále Školského poháru házené mladších dívek.

Tohoto sportovního zápolení se zúčastnilo osm týmů z celé České republiky. Naše děvčata reprezentovala nejen naši školu, ale celý Moravskoslezský kraj. Je to vůbec poprvé v novodobé historii školy, kdy se náš tým probojoval do celorepublikového finále.

Přestože naše škola není sportovně zaměřená, vedla si mezi házenkářskými týmy velice dobře. Z pěti zápasů jsme dva zápasy vyhráli a tři těsně prohráli. Celkově jsme v tomto republikovém finále obsadili krásné sedmé místo.

Tato akce byla online přenášena na YouTube kanále, čehož využili žáci, učitelé i rodinní příslušníci, a fandili nám tak na dálku.

Naši školu reprezentovaly: Markéta Bartáková, Eva Habustová, Nela Dobešová, Sára Čani, Nikol Filipová, Daniela Prašivková, Tereza Neuvirtová, Barbora Holcová, Eliška Bajgarová, Natálie Davidová, Karolína Kejdová, Andrea Jordánová a Anna Bálková.

Všem děvčatům děkujeme za vzornou reprezentaci školy a celého Moravskoslezského kraje a přejeme jim další sportovní úspěchy nejen v házené.

Děkujeme také našim bývalým žákyním Elišce Zbořilové a Kristýně Hrabovské a těšíme se na další sportovní spolupráci.

Mgr. Zita Nyklová, Mgr. Martina Habustová

ZDATNÝ PÁŤÁK

V úterý 24.5. se vydal smíšený tým vybraných žáků z 5. ročníků do Ostravy. Na ZŠ Porubská proběhla soutěž Zdatný páťák, kde si děti ostravských a okolních škol porovnaly své sportovní možnosti. Za naši školu byly vybrány k reprezentaci tyto žačky –  Hoferková Barbora, Raková Linda, Pokorná Anežka a Orošová Sofie. Z chlapců se mohli předvést – Korábečný Adam, Kohutek Matyáš, Mikl Ondřej a Mihál Martin. Soutěžilo se ve 4 disciplínách – běh na 50 metrů, autový hod medicinbalem, skok daleký z místa a překážkový běh. Všechny děti předvedly své nejlepší sportovní výkony. Velký úspěch měla děvčata, která celkově získala 3. místo v dívčích týmech. Za tento výkon obdržely pohár, diplom a trička. Nádherné umístění měla Anežka Pokorná z 5.C, která získala titul nejlepší Zdatná páťačka a přivezla si zlatou medaili. Další úspěch slavila Linda Raková za 3. místo v disciplíně překážkový běh. Všem reprezentantům děkujeme. 
Mgr. Jana Haasová

PĚVECKÁ SOUTĚŽ 4. A 5. TŘÍD

V pátek 29.4 2022 si žáci 4. a 5. ročníků poměřili své pěvecké dovednosti. Hudební repertoár byl velmi pestrý a konkurence vysoká. Celým programem nás provedli spolužáci Gabča Prchalová a Ondra Neumann. Diváci si  mohli poslechnout písně různých českých interpretů. Zpěváci a zpěvačky předvedli famózní výkony. Porota měla výběr velmi těžký a nakonec se shodla na těchto výsledcích. 

1. místo Ema Richterová, 5.B
2. místo Tereza Langrová, 5.C
2. místo Pavel Gráf, 5.C
3. místo Sebastian Kouřil, 5.A
3. místo Beáta Svobodová, 4.B
3. místo Rozálie Richterová, 4.A
 
Všem vítězům i zúčastněným děkujeme. 
Mgr. Jana Haasová

MATEMATICKÁ SOUTĚŽ KLOKAN

ŠKOLNÍ KOLO RECITAČNÍ SOUTĚŽE ŽÁKŮ 4. A 5. ROČNÍKU

V pátek 1. 4. proběhlo školní kolo recitační soutěže žáků 4. a 5. ročníku. Vítězové třídních kol přednesli své připravené básně. Porota vybírala ze 17 dětí. Rozhodnout, kdo byl nejlepší, bylo velmi obtížné. A jak nakonec vše dopadlo?

Zvítězil žák 5.C třídy Štěpán Richter, 2. místo patří Pavlu Gráfovi z 5.C a Beátě Svobodové ze 4.B, na 3. místě jsou Sabina Hájovská z 5.A a Terezie Langrová z 5. .

Vítězům blahopřejeme.

Mgr. Naďa Danková

OLYMPIÁDA V ANGLICKÉM JAZYCE

Po roce jsme se opět rozhodli uspořádat školní kolo soutěže v anglickém jazyce. Školní kolo se kvůli doznívající epidemii přesunulo do online prostředí Google Classroom. Soutěž byla rozdělena do 2 kol. V prvním kolem soutěžící museli projít online testem, který je prozkoušel z gramatiky, porozumění textu a poslechu. Úspěšní řešitelé pak postoupili do druhého kola, kde museli předvést své jazykové schopnosti ve společné konverzaci s vyučujícími a ostatními soutěžícími.  V konverzační části začínali každý žáci svým představením, učitelé měli na soutěžící doplňující otázky a díky tomu se rozvíjela příjemná konverzace v přátelském duchu. Každý žák se musel více či méně zapojit do konverzace na zadané téma a ukázat svou jazykovou zdatnost – úroveň slovní zásoby, gramatiku, schopnost vést rozhovor atd.

Soutěž byla rozdělena do dvou kategorií: 6. a 7. třída, 8. a 9. třída. Účast byla vysoká a úroveň angličtiny rovněž. Proto bylo velmi těžké se rozhodnout, kdo nás bude reprezentovat v okresním kole, do nějž mohl postoupit z každé kategorie pouze 1 žák.

V kategorii 6. a 7. tříd nás reprezentovala v okresním kole Gabriela Buroňová, ta následně obsadila 22. – 28. místo. Z kategorie 8. a 9. tříd to pak byla Veronika Jarošová, která obsadila velmi pěkné 16. místo. Účast v okresním kole byla velmi vysoká, stejně tak úroveň žáků jednotlivých škol, porotci měli opravdu velmi komplikované rozhodování a velmi všechny žáky chválili.

Věříme, že angličtina bude žáky stále bavit a že v příštím roce nám zachovají svou přízeň a budou mít chuť si opět vyzkoušet své jazykové schopnosti!

Za učitele anglického jazyka Mgr. Markéta Strakošová

O NEJLEPŠÍHO MLADÉHO CHEMIKA ČESKÉ REPUBLIKY

V listopadu na naší škole proběhlo školní kolo tradiční chemické soutěže „O nejlepšího mladého chemika České republiky“. Zúčastnilo se 20 žáků 9. ročníku.

Výkony byly velmi vyrovnané. Na nejlepších místech se umístili a do dalšího kola postupují Jan Novák z 9.B, Patrik Marek z 9.A a Adam Svoboda z 9.B.

Další kolo, tentokrát v online verzi, proběhne v lednu 2022.
Držíme klukům palce a děkujeme za reprezentaci školy v této náročné soutěži.

Mgr. Kateřina Chrapková

14. ROČNÍK SOUTĚŽE BOBŘÍK INFORMATIKY

V letošním školním roce se naše škola opět zapojila do celostátní on-line soutěže s názvem Bobřík informatiky, která je určená žákům 4. – 9. tříd základních škol a studentům středních škol. Celkem se zapojilo 267 žáků školy, kteří soutěžili ve třech věkových kategoriích – Mini, Benjamin a Kadet. Soutěžní otázky byly z těchto oblastí: informatické myšlení, algoritmizace, porozumění informacím, řešení problémů a digitální gramotnost. Klade si za cíl seznamovat žáky a jejich učitele s tím, co to jsou informatické otázky a problémy, a že informatika není totéž co ovládání počítače.

V kategorii MINI (4. a 5. třídy) soutěžilo 101 žáků, bobříků bylo celkem 17. Nejúspěšnějšími soutěžícími byli Sandra Limová z 5.B se 180 body, druhé místo obsadila Tereza Horáková z 5.B se 172 body a na třetím místě skončil se ziskem 165 bodů Sebastian Školoudík ze 4.B.

V kategorii BENJAMIN (6. a 7. třídy) se soutěže zúčastnilo celkem 85 žáků, z nichž bobříka ulovilo 17. Na prvním místě se umístil Jakub Häring ze 7.C se 164 body, dělené druhé místo získali Oliver Václavek z 6.B, Hana Janásková ze 7.C a Gabriela Buroňová ze 7.A se 160 body a třetí místo obsadil Jakub Parchański z 6.A se ziskem 156 bodů.

Kategorie KADET (8. a 9 třída) byla na naší škole nejúspěšnější. Celkem naši žáci získali 30 bobříků z 81 zúčastněných. Vítězem této kategorie se stal Matěj Horák z 8.C, který získal maximální počet bodů – 192, na druhém místě se umístil Adam Bartoš z 8.C se 180 body a třetí místo obsadil Jan Novák z 9.B, který získal 176 bodů.

V celé ČR se soutěže zúčastnilo přes 100 000 žáků a studentů. Děkuji všem zúčastněným za bojovnost, kolegům za pomoc při organizaci, gratuluji všem úspěšným řešitelům národního kola a těším se příští rok zase při lovu bobříků.

                                                                                                                                            Mgr. Lucie Kovařčíková

Bobřík informatiky
Bobřík informatiky
Bobřík informatiky
Bobřík informatiky
Bobřík informatiky

DEVÁŤÁCI SE ZÚČASTNILI MORAVSKOSLEZSKÉHO MATEMATICKÉHO ŠAMPIONÁTU

Moravskoslezský matematický šampionát je mezinárodní matematická soutěž pro nadané žáky devátých tříd základních škol a studenty 3. ročníků středních škol. Soutěž tradičně probíhá v říjnu v prostorách Wichterlova gymnázia v Ostravě-Porubě. Účastníci ze základních škol řeší úlohy v družstvech. Této zajímavé soutěže se účastníme s našimi deváťáky pravidelně, v případě úspěchu je to může zvýhodnit u přijímacího řízení na toto gymnázium. Letos probíhala soutěž netradičně – týmy z jednotlivých škol byly izolovány od ostatních v přidělených třídách a odpadlo společné vyhlášení vítězů, aby se nezvyšovalo riziko nákazy.

Mgr. Renáta Nejezchlebová

A jak to vidí deváťačky Eliška Faberová a Tereza Hoňková?

Ve čtvrtek 21.10. jsme se společně s vybranými žáky 9. tříd vydali na Matematický šampionát, který se uskutečnil na Wichterlově gymnáziu. Když jsme dorazili, tak každou školu posílali do jiné třídy, tam jsme se posadili do skupin po čtyřech, podle toho jak jsme byli rozděleni do týmů. Nastalo čekání, v průběhu kterého jsme dostali od pořadatelů svačinu a pití. V soutěži byly tři série příkladů se čtyřmi úlohami a na každou z nich jsme měli pouze 25 minut. Úlohy byly náročné a bylo na ně docela málo času. Bojovali jsme statečně. Sice jsme se neumístili, ale byla to dobrá zkušenost a všichni jsme si to užili.