• 556 420 104
  • info@zsklimkovice.cz
  • Vřesinská 22, 742 83 Klimkovice
OSVĚTIM A KRAKOV

OSVĚTIM A KRAKOV

Dějepisná exkurze do Osvětimi a královského města Krakova

Dne 10. října se vydali žáci devátých tříd na jednodenní dějepisnou exkurzi do Polska. Naše první cesta směřovala k památníku obětem holocaustu v Osvětimi. V největším koncentračním táboře 2. světové války nás čekal tříhodinový program, kterým nás provedl profesionální průvodce. V první části jsme si prohlédli menší tábor Auschwitz I přímo v Osvětimi. Do tohoto tábora jsme vstupovali bránou s nápisem „Arbeit macht frei“ a postupně jsme procházeli „obytnými“ a vězeňskými bloky. Během prohlídky jsme se dozvěděli, jak tábor za druhé světové války vznikl, jak fungoval a v jakých nelidských podmínkách zde vězni žili. Poté jsme zavítali do sousední Březinky, kde se nachází obrovský vyhlazovací tábor Auschwitz II-Birkenau.

Samotná prohlídka Osvětimi byla náročná, neboť teprve na místě bývalého koncentračního tábora jsme si zcela uvědomili, co všechno museli nevinní lidé vytrpět, jaké hrůzy museli prožívat.

Po emotivně náročném dopoledni jsme naše putování zakončili návštěvou Krakova – historické rezidence polských králů. Zde jsme zhlédli majestátní královský hrad Wawel, katedrálu a historické památky na náměstí. Při procházce podél řeky Visly jsme nemohli minout sochu slavného draka, který v pravidelných intervalech chrlil oheň.  V prosluněných uličkách a na náměstí jsme před odjezdem strávili příjemné chvíle.

Mgr. Svatava Lichá, žáci 9.B