MALOVÁNÍ S AI

V kontextu poslední doby se o generativním umění mluví hlavně v souvislosti s obrazy, které vytváří umělá inteligence.

Programy jako Midjourney, DALL•E, Stability AI, Wombo Art, DeepAI a další dovolují komukoliv snadno generovat obrazy na základě textových vstupů, kterým se říká prompty. Funguje to jednoduše — textově popíšeme naši představu a AI ji vytvoří. Prompt může vypadat třeba takto:

a boat by the  sea coast, watercolour, impressionism

Žáci 7.ročníku dostali do učebny classroom zadání:

Pomocí AI zkus vytvořit ve škole nebo doma obraz. Zadej prompt: téma, styl, barvy a pošli verzi, která se ti nejvíc povede spolu s názvem díla.

Pamatujte, že čím komplexnější popis, tím lépe. Popište například:
— osoby (co mají na sobě, co dělají…),
— zvířata (jsou chlupatá, malá…),
— bytosti (…),
— prostředí (venku, v tajemném hradě, v noci…),
— atmosféru (měkké světlo…),
— věci (barva, struktura…),
— typ záběru (fotografie na široký objektiv, seshora…),
— styl (malba, kresba, pointilismus, 3D render, isometrie, styl van Gogha…)

Žáci si vyzkoušeli různé aplikace, procvičili si i angličtinu a poslali velmi zajímavá díla, ze kterých jsme vytvořili výstavu v aule naší školy. Přijďte se podívat.

Mgr. Marcela Ševčíková